fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Köpekbalıkları

Dünyadaki 350 yakın köpekbalığı türlerinden 30 türü sadece insan için tehdit oluşturur yani aslında köpekbalıklarının %90 nı tehlikesizdir insanlara saldıran türlerde genelde sörfçülere saldırdığı gözlemlenmiştir sörf tahtası ile yüzen kişiyi fok a benzettiği için saldırır aslında.

5 Tür Köpekbalığı

Akvaryumumuzda Bambu Köpekbalığı, Zebra Köpekbalığı, Gitar Balığı, Hemşire Köpekbalığı ve Siyah Yüzgeçli Köpekbalığı olmak üzere 5 tür köpekbalığı vardır. Köpekbalıklarının özellikle yırtıcı olan türleri sürekli yüzmek zorundadır yüzmez ise nefes alamaz batar ölür. Mesela akvarymumzda bulunan resif köpekbalıkları bu türlere bir örnektir.

Zebra Köpekbalığı

Zebra Köpek Balığı

Bu köpekbalıkları, adlarını doğduklarında sahip oldukları beyaz ve siyah şeritlerden alır. Yavrular büyüdükçe bu şeritler yerini noktalı bir desene bırakır.

Gündüzleri, zebra köpekbalıkları pek hareketli değildir ve genellikle dipte dinlenirler, geceleri veya besin buldukları zaman aktif hale gelirler. Zebra köpekbalıkları güçlü ve çevik yüzücülerdir, yılan balığının kuyruğuna benzeyen kuyruk yapısı ile daha hızlı ve kıvrak bir şekilde yüzerler.

Ne Yerler? Kabuklu yumuşakçalar, Kabuklular, Küçük Kemikli Balıklar ve Deniz Yılanları.

Hemşire Köpekbalığı

Hemşire Köpekbalığı

Gün boyunca, hemşire köpekbalıkları deniz dibindeki dev deniz saçakları arasında dinlenir.

Hemşire köpekbalıkları geceleri aktiftir. Erkek hemşire köpekbalıkları üreme döneminde dişiyi yakalayarak üremek için derin sulara sürükler. Hemşire köpekbalığı ismini muhtemelen güçlü boğaz kaslarının emme sesinden alır. İngilizcede nurse kelimesi aynı zamanda emmek anlamında kullanıldığı için Nurse shark deniyor, Türkçeye de hemşire köpekbalığı olarak geçmiştir. Maksimum 4,3 m ye kadar büyüyebilirler.

Ne Yerler?

Deniz Salyangozları, Kabuklular, Yumuşakçalar ve Diğer Küçük Balıklar.

Siyah Yüzgeçli Resif Köpekbalığı

Siyah Yüzgeçli Resif Köpekbalığ

Gitar Köpekbalığı

Gitar Köpekbalığı

Gitar Köpekbalıkları, birçok özelliği ile köpekbalıkları ve vatozların ilkel olarak gelişmiş halini temsil eden bir vatoz olarak bilinir. Bu tür, yüzgeçleri için avlandığından tehlike altındadır. Köpekbalığı ürünlerini almayarak bu türün tekrar eski nüfusuna geri dönmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ne Yerler?

Kurtlar, Yengeçler ve İstiridyeler.