fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yılanlar

Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi, Yılan Tepesi alanında 5 tür yılana ev sahipliği yapıyor.

Emaar Akvaryum - Yılanlar
Emaar Akvaryum – Amazon Ağaç Boa

Boa Yılanı
Boa yılanları, pitonların çok yakın akrabasıdır ve boyları 50 cm ile 4 m arasında değişir. Dişiler erkeklerden büyük olurlar ve daha ağır olurlar. Bazı türler tropik bazıları çok verimsiz alanlarda yaşar. Türkiye’de yaşayan tek boa cinsi mahmuzlu yılan (kum yılanı) en fazla 1 m 22 cm olur ve fazla saldırgan değildir.

Emaar Akvaryum - Yılanlar
Emaar Akvaryum – Boa Yılanı

Amazon Ağaç Boa Yılanı
Bu tür gerçekten saldırgan bir türdür. Yaklaşıldığında bedenini bir rulo  haline getirip ısırır. Kışkırtıldığında bir top şekline girip vücudunu sıkıştırıp döndürebilir. Yalnız yaşamayı seven bir canlı olup gece ve gündüz aktif olan bir türdür.

Emaar Akvaryum - Yılanlar
Emaar Akvaryum – Burmese Pitonu

Burma Pitonu
Burma Pitonu dünyadaki 5 büyük yılan türünden  birisidir. Genellikle suya yakın yerlerde bulunurlar ve  bazen yarı suculdurlar, ancak ağaçlarda da bulunabilirler.  Burma pitonları çoğunlukla geceleri aktif olan yağmur ormanı sakinleridir. Ayrıca mükemmel yüzücülerdir, yarım saate kadar su altında kalabilirler. Burma pitonları, zamanlarının  çoğunu ağaçların altındaki çalılıklarda geçirirler. Burma Pitonlarının böylesine büyük avları sindirebilmesi, onları sindirim fizyolojisi için bir model tür haline getirmiştir.

Emaar Akvaryum - Yılanlar
Emaar Akvaryum – Kraliyet Pitonu

Kraliyet Pitonu
Bu tür, özellikle Güneydoğu Nijerya’daki  İgbo halkının geleneksel dini içinde  saygı görür. Zemine çok yakın seyahat eden bir hayvan olarak, dünyanın sembolü olduğu düşünülmektedir.

Emaar Akvaryum - Yılanlar
Emaar Akvaryum – Mısır Yılanı

Mısır Yılanı
Mısır yılanları daha çok gece avcısıdır,  genellikle akşamın erken saatlerinde aktiftirler. Ağaçlara kolayca tırmanır ve av bulmak için terk edilmiş binalara girerler. Çok gizlidirler ve zamanlarının çoğunu yeraltında kemirgen yuvalarında tuzak kurarak geçirirler. Ayrıca, genellikle gün boyunca gevşek kabuklu kütüklerin, kayaların ve diğer kalıntıların altında saklanırlar. Mısır yılanlarının üreme davranışları hakkında pek bir şey bilinmemektedir.