fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Örümcek

Örümcekler böcek midir? Tarantulalar ne kadar zehirlidir? 
Şimdi dünyanın en ünlü örümcekleri tarantulaları yakından tanımanın tam zamanı. Dünyanın en zehirli ve tüyler ürpertici canlıları tarantulalar Emaar Akvaryum & Sualtı Hayvanat Bahçesi’nde, Örümcek Krallığı’nda!
Emaar Akvaryum - Örümcekler
Emaar Akvaryum - Venezuela Kaplan Tarantulası

Venezuela Kaplan Tarantulası | Coğrafi Yaşam Alanı: Venezuela | Boyut: 6 cm
Ağaçlarda yaşar ve bir ağaç türü için aşırı derecede agresif ve uzun ince yapılı bacakları ile inanılmaz hızlı ve atiktir. Mavi-Siyah gövdesinde, parlak kırmızı yıldırım şeklinjde desenler vardır. Erkekler genellikle dişilerden daha hafif ve soluk renklidir.Zehirli bir tür olsada genelde savunma amaçlı kullanır zehrini, kaçma seçeneği kalmadığı takdirde saldırgan olabilir.

Emaar Akvaryum - Örümcekler
Emaar Akvaryum - Salmon Pink Birdeater

Kuş Yiyen Somon Bembesi Tarantula | Coğrafi Yaşam Alanı: Kuzeydoğu Brezilya | Boyut: 10 cm
Agresif bür tür olan Lasiodora Parahybana karşısındaki ne olursa olsun saldırmaktan sakınmaz. Buna rağmen aktif yapısı ve 10cm ye varan büyüklüğü onu tercih edilen bir tür yapar. Lasiodoralar bir seferde 2000 den fazla yumurta bırakabilir. Kuş yediği söylense de pek kuş yediği görülmemiştir daha çok büyük böcekler ve bazen de amfibiler ve küçük sürüngenler ile beslenir avına zehir enjekte ederek zayıf düşmesini sağlar.

Emaar Akvaryum - Örümcekler
Emaar Akvaryum - Pembe Şili Tarantulası

Pembe Şili Tarantulası | Coğrafi Yaşam Alanı: Şili, Arjantin, Bolivya | Boyut: 5-6 cm
En sakin tarantula türlerinden biridir. Müdahale anında genellikle yuvasına çekilir. Doğal yaşam alanı And dağlarının etekleridir ve kısa süreli donlara bile dayanıklıdır. Saklanmayı pek sevmezler. Çekirge, cırcır böcekleri, kelebekler, böcekler, hamamböcekleri, küçük kurbağalar, küçük kertenkeleler ve memeliler (Fare yavrusu) gibi farklı canlılarla beslenebilir.

Emaar Akvaryum - Örümcekler
Emaar Akvaryum - Büyük Siyah Tarantula

Büyük Siyah Tarantula | Coğrafi Yaşam Alanı: Bolivya | Boyut: 10-11cm
Dünyanın en büyük tarantulalarından olan Pamphobeteus Antinous’un bakımı oldukça zahmetlidir. Isı ve nem değişikliklerine duyarlı olması, boyutları ve saldırganlığı buna en büyük etkeni teşkil eder. Dişileri ve erkekleri cinsel olgunluğa kadar birbirinden görüntü olarak farksızdır ve tamamen siyahtır. Erkekler cinsel olgunluğa erdiklerinde, özellikle bacaklarında mavi metalik bir parlaklık ortaya çıkar.

Emaar Akvaryum - Örümcekler
Emaar Akvaryum - Saçaklı Tarantula

Saçaklı Tarantula | Coğrafi Yaşam Alanı: Sri Lanka | Boyut: 7-8 cm
Zamanının çoğunu saklanarak geçiren bir türdür. Rahatsız edildiğinde agresifleşir ve rakibini korkutmak için ön bacaklarını havaya kaldırarak olduğundan büyük görünmeye çalışır. Zehrinin etkisi Güney Amerika orjinli tarantulalara nazaran daha etkilidir.

Emaar Akvaryum - Örümcekler
Emaar Akvaryum - Açık Kahve Dev Asya Tarantulası

Açık Kahve Dev Asya Tarantulası | Coğrafi Yaşam Alanı: Tayland | Boyut: 3-5 cm
Trinidad Chevron Tarantula, en popüler arboreal türlerden biridir. Büyük boy ve ilginç görünüm pek çok kişinin favori türünü oluşturuyor! Trinidad Chevron Tarantülleri, bulanık görünümü nedeniyle “sevimli” ve “yumuşacık” olarak nitelendirilir. Diğer tarantulardan gözle görülür şekilde ayıran bacaklarının uçlarında parlak turuncu çizgiler vardır.

Emaar Akvaryum - Örümcekler
Emaar Akvaryum - Kuş Yiyen Dev Tarantula

Kuş Yiyen Dev Tarantula | Coğrafi Yaşam Alanı: Brezilya, Venezuela | Boyut: 10-12 cm
Dünyanın en büyük ve Brachypelma Smithi’den sonra en bilinen tarantula türüdür. Agresiftir ve rahatsız edildiğinde tüylerini fırlatır ve bu tüylerin oldukça etkilidir . Genellikle geceleri ortaya çıkar. Yavruları çabuk büyür. 1 sene gibi bir sürede 5-6 cm lik gövde uzunluğuna ulaşırlar.

Emaar Akvaryum - Örümcekler
Emaar Akvaryum - Trinidad Tarantulası

Trinidad Tarantulası | Coğrafi Yaşam Alanı: Trinidad | Boyut: 6-7 cm
Genelde ağ tüneller örerler ve ağın içerisine toprak karıştırarak içerisinin görünmesini engellerler. Çekingen yaşam tarzlarına rağmen oldukça agresiftirler ve ısırmaktan çekinmezler. Uzun sıçrayışlar yapabilen çok atik olan canlılardır.