fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kral Timsah Aramızda

Hayvanlar aleminin en muazzam canlısı, ağırlığı 750 kg ve boyu 5 metreyi bulan erkek dev tuzlu su timsahı ve dişisi İstanbul’daki yeni evi Emaar Akvaryum ve Sualtı hayvanat Bahçesi’ndeki yerini aldı.

Emaar Akvaryum - Kral Timsah

Gözlerinize İnanın

İlk başta fark edildiğinde sadece 2,4 m. uzunlukta olan ve çevre sakinlerince ‘sorunlu’ bir timsah olarak görülen ama kısa süre sonra da Timsah Kral ünvanını hak edecek hale gelen bu timsah, tespit edildiği Botanik Bahçeler’den hızlıca alınıp Queensland, Avustralya’daki daha korunaklı bir ortama aktarılmıştı.

Dev timsahın ısırık kuvvetinin büyük beyaz köpekbalığının ısırık kuvvetinden on kattan daha fazla güçlü olduğu tahmin ediliyor, bu da hayvanlar arasındaki en güçlü ısırık kuvvetidir. Sadece kafası bile 150 kg’dan ağır. 60 adet jilet keskinliğindeki dişlerinin her biri ortalama bir işaret parmağı büyüklüğündedir.

750 Kg: 14,5 yetişkin – hem de oldukça YETİŞKİN – erkeğin ağırlığına eşit olan Timsah Kral, günümüzde korunaklı bir çevrede yaşan en büyük sürüngenlerden biridir.

1,5 TON PSI: Bu tuzlu su timsahı, insanoğlunun bildiği hayvanlar arasında en yüksek ısırık kuvvetine sahiptir.

150 Kg: Timsah Kral’ın sadece kafası 150 kg’dan daha ağırdır ve bu da yaklaşık 30 insan kafasının ağırlığına eşittir.

60 İNCİ BEYAZI DİŞ: Sık sıralanmış jilet keskinliğindeki dişlerin her biri ortalama bir işaret parmağı büyüklüğündedir.

5 METREDEN UZUN: Arka arkaya dizilmiş 6 adet süpermarket arabasının boyuna eşit olan Timsah Kral, korunaklı bir çevrede yaşayan bugüne kadarki en büyük sürüngenlerden biridir.

Emaar Akvaryum - Kral Timsah

Doğanın en çok korkulan ve en güçlü sürüngeni

Düzenli yemek ve korunaklı bir çevre sayesinde Timsah Kral, doğanın bugüne dek yaşamış en korkulan ve en güçlü sürüngenlerinden biri haline gelen mükemmel koşullara sahip olmuştur.

Bugün bile dünyanın en büyüklerinden biri olan Timsah Kral’ın önümüzdeki 50 yıl boyunca çok daha fazla büyümesi bekleniyor.

Avustralya’da yaşayan tuzlu su timsahları ağırlıkla balık, küçük sürüngenler ve dalıcı kuşlar ile besleniyor olsa da yaban domuzu ve su bufalosu gibi daha büyük avlarla beslendikleri de bilinmektedir. Saldırgan doğası nedeniyle ‘sorunlu’ bir timsah olarak nitelendirilen Timsah Kral, diğer erkek timsahlarla ve insanlarla karşılaşma olasılığı nedeniyle korunaklı bir ortamda tutulmalıdır.

Kral timsahın uzman su ürünleri mühendislerimiz tarafından beslenmesini mutlaka görün. Besleme saatleri için tıklayın.